Při prodeji či pronájmu vlastní nemovitostí , řeší její vlastník zásadní otázku, mám si ji zkusit prodat/pronajat sám nebo se mám pro pomoc obrátit na realitku či nějakého makléře působících v okolí???
Pokud se případně obrátím na realitku/makléře udělají pro mě něco víc, než si udělám já sám ?

Mrkněme se spolu na to co obnáší jednotlivé cesty vedoucí k úspěšnému prodeji nemovitosti.

 

Cesta č.1 - prodej "na vlastní pěst"

Zkusím si nějak odhadnout tu cenu, zkusím si dát inzerát a uvidím...

Tento způsob prodeje se dá v zásadě doporučit člověku, který má dostatek času a je zorientován ve základních oblastech úspěšné realitní transakce, což je zejména:

  1. Správně stanovená nabídková cena (ani vysoká a ni nízká)
  2. Správně připravená nemovitost k prohlídkám (její vzhled, uspořádanost a nafocenost)
  3. Účinně zajištěný marketing (vědět kde je efektivní dávat inzerci , jak často a jak sestavit inzerci tak aby zaujala)
  4. Být vždy k dispozici na prohlídky kupujícím, kteří mají právě teď čas (já jsem přece v práci a můžu až v odpoledních hodinách)
  5. Zpětná vazba - co s tím když nikdo nereaguje nebo je zase reakcí moc (víc odborných hlav více ví)
  6. Smluvní zajištění kupujícího - a je to kupující, který na to opravdu má???
  7. Sestavení té správné kupní smlouvy a bezpečná úschova kupní ceny
  8. Čas a poprodejní nervy při a po samotném předání nemovitosti (přepis energií, sestavení výpočet a podání daňového přiznání,atd.)

Výhody:
+ možná úspora na provizi, když se to vše sejde...

Nevýhody:
- zabere mi to čas
- musím dohledávat potřebné informace (vše nevím, jelikož nemovitost prodávám 1 až 2 x za život)

 

Cesta č.2. - prodej "přes realitku"

Navštívím některou se zavedených kanceláří působících dlouhodobě v daném regionu a zadám jim nemovitost k prodeji...

Tohle byla do nedávna varianta, kterou daný prodávající volil jako první, když chtěl nemovitost prodávat a nebo jako druhou možnost, pokud sám neuspěl cestou č. 1 - prodej "na vlastní pěst"

Výhody:
+ mohu si sám vybrat společnost, která na mně z vnějšku nějak pozitivně zapůsobí
+ budu to mít bez starostí a vyřídí za mně vše na katastru, finančním úřadě, dodavateli energií,...
+ kumuluji se zde zkušenosti s již zrealizovaných obchodů, úspěšní makléři neprodávají 1 az 2 nemovitosti za svůj život jako to dělá běžný prodávající, ale prodávají 1 az 2 nemovitosti za měsíc...

Nevýhody:
- zadávám to firmě, ne konkrétnímu člověku se kterým bych chtěl na prodeji spolupracovat...
- problém kompetence, kdo má jaké ve firmě kompetence, kdo je za mou zakázku zodpovědný...
- platím provizi (správně fungující RK by však měla umět prodat nemovitost za víc než je výše provize a takto si tuto svou provizi zasloužit)

 

Cesta č.3. - prodej "se realitním makléřem"

Oslovím některého realitního makléře, který působí v daném regionu ,respektive volím mezi makléři kteří mně případně osloví sami...

Realita dnešních dní je, že pokud nejdu ze začátku cestou č.2. - prodej "přes realitku", kde si sám volím komu nemovitost k prodeji svěřím a začnu přímo cestou č.1 - prodej "na vlastní pěst" tak se mi na zadaný inzerát v první řadě neozývají potenciální kupující jak bych si přál, ale samotní realitní makléři (ať už se k tomu přiznají hned, a nebo až později), dostávám se tedy vědomky či nevědomky na cestu č. 2, že nemovitost prodávám přes realitku.

Výhody:
+ pokud mám tu volbu, tak si vybírám pro spolupráci konkrétního člověka, a ne neosobní firmu, vybírám si svého makléře, o kterém mám informace a který mi sedí...
+ jednám s makléřem, který pracuje pro mne, obhájí námi dohodnutou cenu před kupujícím...
+ přímá zodpovědnost, úspěch či neúspěch prodeje je vždy na konkrétním dohledatelném člověku - makléři

Nevýhody:
- pokud daný makléř není schopen nyní pracovat (nemoc, úmrtí v rodině, osobní potíže,...) je nutno najít za něho náhradu a zvykat si někoho jiného...
- platím provizi (správně fungující makléř by však měl umět prodat nemovitost za víc než je výše provize a takto si tuto svou provizi zasloužit)Já sám, majitel realitky fungující na realitním trhu již 23 let doporučuji jít cestou č. 3 prodej "se realitním makléřem" a sám tuto cestu při realizacích vlastních realitních transakcích používám tj. nejdu cestou, že si to prodám sám nebo přes RK, ale přemýšlím jak který prodej konkrétnímu makléři sedne dle jeho osobnosti, odbornosti, šíře jeho kontaktů či lokality ve které působí.

Nemovitost, která je v rukách kvalitního a zodpovědně pracujícího makléře Vám totiž umožňuje prodat svou nemovitost za maximální cenu, v co nejkratším čase a bez zbytečných starostí, jak vybírat takového makléře a profily některých makléřů působících v tomto regionu uvádím viz. PROFILY MAKLÉŘŮ.


Ing. Martin Havránek
jednatel
tel: 603 527 858
havranekm@rkheureka.cz